Mis pill on karmoška?

 

Karmoška on (enamasti) kaherealine diatooniline lõõtspill, millega saab mugavalt mängida ühes duur- ja sellega paralleelses mollhelistikus. Tänapäeval on Eestis levinud peamiselt G-duuri karmoškad (paralleelhelistik e-moll), aga pille on valmistatud ja valmistatakse siiani kõikides helistikes. Tegemist on suurepärase instrumendiga, millel mängida kallimale serenaadi või anda tantsupeole just see õige vunk sisse.

 

Suurim erinevus Teppo tüüpi lõõtspilliga on see, et karmoškal ei sõltu nupu all olev heli lõõtsa liikumise suunast. Karmoškal on hoolimata sellest, kas lõõtsa tõmmatakse lahti või lükatakse kokku, ühe nupu all üks helikõrgus.

 

Karmoškasid hakati tootma Venemaal 1890. aastate lõpul. Eesti aladele jõudsid pillid läbi kaupmeeste, aga karmoškasid oli võimalik tellida ka vastavate poodide müügikataloogidest. Palju karmoškasid jõudis Eesti aladele ka Teise maailmasõja aegu ja sellele järgnenud ajal. Nõukogude ajal olid instrumendid üsna laialdaselt kättesaadavad kaubandusvõrgus ja seeläbi ka populaarsed. Omaaegset populaarsust kinnitab ka see, et Šuiskaja tehases valmistati nõukogude ajal kuni 4500 instrumenti kuus.  90ndatel toimus suur populaarsuse langus ning 2010.-2011. aastatel valmistati umbkaudu 80-100 pilli kuus.

Pea 15 aasta jooksul on Eestis karmoška mängimine ja populaarsus aasta-aastalt kasvanud. Suurem osa pille, millel mängitakse, on valmistatud Šuiskaja tehases Venemaal Šuja linnas. Populaarsusele on aidanud kaasa silmapaistvad instrumentalistid (nt Toomas Valk), populaarsed bändid (nt Zetod, Kiiora, Nedsaja Küla Bänd) ja laiem kõlapind karmoškamuusikale.

 

Valik põhjuseid, miks karmoškamäng on mõnus:

  • pill on kaalult üsna kerge;
  • esimesed lood saab käppa juba päeva või paariga;
  • karmoškad on üsna levinud ja soetamiseks taskukohased;
  • ühe pilliga saab mängida väga erineva karakteriga lugusid;
  • hea instrument, et teistega koos mängida.
 
 

Kasutatud allikad

  1. Eesti rahvapillid (2008). Koostanud Igor Tõnurist, Aleksander Sünter, Tarmo Kivisilla, Anneli Kont-Rahtola, Meelika Hainsoo, Cätlin Jaago, Tarmo Noormaa.
  2. Šuiskaja tehase veebileht. http://accordions37.ru/